top of page

Hudba

Karchata

Tuto lidovou ukrainskou písenˇ jsem poprvé zaslechla od ukrainské jazz- folkové zpěvačky Veroniky Leléky žijící v Berlíně a natolik se mnou rezonovala, že jsem si jí vybrala jako úvodní písenˇpro křest mého alba Laštovka, který se konal 8.3.2022 v táborském divadle. Set na koncert jsem ale sestavovala daleko před tím, než započala ruská invaze na ukraině, tedy absolutně netušíc, jakou obrovskou váhu ta písenˇ pro otevření koncertu ponese.
Původně jsme ji hráli ve více jazzovém znění, ale postupem času a díky hlubšímu ponoru do textu a nálady písně jsme ji s Tomášem Kelrem přetvářeli a přetvářeli až vznikla tato verze, která právě vychází jako náš nový singl, v doprovodu elektrické basy Matěje Havlíčka. Zvukově se od alba Laštovka posouváme trochu více do elektro-folkloru, dubu, používáme více samplů, snažíme se vytvářet nekonečné prostory a obrazy, které vás pozvou dál.

Pod zvukomalebnou, lyrickou vrstvou lidové písně můžeme poodhalit syrovost i surovost téměř baladickou.
Ivanko přicházející do údolí kácet stromy se nečekaně setkává se kupinou dívek.Všechny rozežene, jen Marijku ne.
Odvede ji do sadu a nabádá atˇ na dívky zapomene. Náladu podkresluje hlavní motiv, tedy právě narozené vraní mládě a také rytmicky se opakující kácení stromů.
Karchata je příběh jednoho obyčejného dne, který může skončit úplně jinak, než započal.

​​

Roses

V textu se zamýšlím se nad vnitřní silou člověka. Silou povstat z prachu, z chudoby, z předem daných škatulek, rasových, náboženských, sociálních předsudků.

Růže

Zastavte se a poslouchejte co vám chci říct

jednoho dne povstanu

už nebudu se schovávat

jsem jako divoká růže

co skrývá svou krásu

podél opuštěných cest

 

lidi mě míjí

pamatuji si jejich tváře

za přetvářkou vidím jejich strach

z trní na růžích

v plném slunci dýchám suchý vzduch

jsem růže podél cest

 

Jsem jako divoké růže

rostoucí na místech

podél cest

V plném slunci dýchám suchý vzduch

růže podél cest

Album Laštovka

Dlouho jsem nosila své písně v hlavě.V představách i pomocí svého loopstationu jsem je neustále zdokonalovala a přidávala další vrstvy a harmonie. To vše dozrálo do bodu, kdy jsem písně mohla konečně zobrazit, projevit a nahrát, abyste je i vy všichni mohli slyšet a ocitat se se mnou v dalekých končinách smyšlených i pravdivých obrazů. Na mém albu je sedm písní, z toho 6 autorských a jedna stará lidová ze Slovenska.Tuto píseň, nesoucí název Morena, jsem také zvolila v mé úpravě pro svůj první singl, neboť pro mne znamená začátek nové cesty, proměnu člověka. Ostatní autorské skladby vycházejí ze základu lidové hudby, jsou však progresivně upravené do moderní, jazzem, latinou a soudobou hudbou nasáklé podoby. Ke každé písni jsem přizvala hudební hosty, takže album je opravdu pestré.Oficiální vydání na virtuálních posluchárnách proběhlo 22.2.2022, křest alba po té 8.3. v táborském divadle.

Magazín Frontman - Morena a symbol transformace

Rádio Proglas - Rozhovor v pořadu "Jak se vám líbí"

www.kulturne.com

Stovej milý

Píseň je obrazem dívky probouzející svého milého, náladou procitání člověka a přírody na přelomu noci a brzkého rána. Duše se navrací z vesmírných dálav a procitá v těle, ožívá a tepe s živoucím rytmem dne.

Stovej milý šak už svito 

stovej milý už je děnˇ 

vidíš že laštovka lito 

stovej milý už je děnˇ 

in a morning sun in a morning night 

bottom of page